Herbatki funkcyjne
Herbata to niewątpliwe jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Najczęściej jest to sposób na rozgrzanie się i wyciszenie po trudnym dniu, jednak wiele osób zapomina, że picie herbaty jest nie tylko przyjemne, ale też może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Dobrze dobrana herbata jest niedrogim i prostym sposobem na zniwelowanie przykrych i dokuczliwych dolegliwości. Wiele herbat posiada naukowo potwierdzone właściwości prozdrowotne.
Herbaty funkcyjne mają duże znaczenie w łagodzeniu dolegliwości związanych z problemami żołądkowymi, układem nerwowym oraz np. koncentracją. W przypadku picia herbaty w celach zdrowotnych należy jednak przestrzegać zasad parzenia i spożywać je regularnie.
Wiele ziół ma korzystny wpływ na zdrowie. Przykładowo mięta pieprzowa pomoże nam złagodzić mdłości i dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego. Pobudza ona produkcję soku żołądkowego i perystaltykę jelit, co ma bezpośredni wpływ na trawienie pokarmu. Rozkurcza również mięśnie gładkie i łagodzi w ten sposób np. wzdęcia. Warto pić również herbatę z hibiskusa, która dba o niskie wartości ciśnienia krwi i zwalcza zły cholesterol. Ponadto na nasze zdrowie dobrze wpływa rumianek. Ponownie poprawia ona trawienie i łagodzi nadkwasotę, ponieważ zapobiega on zbyt dużej produkcji kwasu żołądkowego.
Herbata z dodatkiem imbiru doskonale poradzi sobie ze wzdęciami i problemami z trawieniem. Imbir nie tylko wzmocni naszą odporność, ale też wspomoże nasz układ pokarmowy. Zanim jednak dodamy go do herbaty, należy go zetrzeć na tarce przed zalaniem wrzątkiem. Wówczas herbata z imbirem zyska pełnię swoich właściwości. Jej smak może urozmaicić goździkami i miodem, ale pamiętajmy, że dziś takie mieszanki można bez problemu znaleźć w sklepach.
Nawet dobrze nam znane herbaty mają wiele cennych dla zdrowia właściwości. Przykładowo herbata biała zawiera ogrom przeciwutleniaczy, które z powodzeniem zwalczają wolne rodniki. Zbyt duże ilości wolnych rodników mogą doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych i zaburzeń układu krążenia. Biała herbata dba o zachowanie równowagi między przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami.
Zobacz więcej