Diagnostyka chorób jelitowych
DARMOWA WYSYŁKA
odDARMOWA WYSYŁKA
odDARMOWA WYSYŁKA
odDARMOWA WYSYŁKA
odod
od
POLECANE
odPOLECANE
odod
od
POLECANE
odod
Diagnostyka chorób jelitowych pozwala wykryć takie nieprawidłowości jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jakie są najczęstsze objawy chorób jelit? Zależą one od konkretnego schorzenia, ale przeważnie pojawić się mogą biegunki, często przewlekłe, ból brzucha, utrata masy ciała, zmniejszenie apetytu, wzdęcia, nudności, wymioty czy zgaga. Zaobserwować można także zmęczenie, osłabienie, krwawienie z odbytu, odbiegający od normy stolec, a nawet zmiany skórne czy rumień.
W diagnostyce chorób jelit wykorzystuje się przede wszystkim badania kału. W stanach zapalnych jelit i przewodu pokarmowego zalecane jest badanie kalprotektyny w kale. Wykonać je mogą również osoby chorujące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna, aby ocenić przebieg schorzenia. Jedną z najczęstszych chorób jelitowych jest również grzybica jelit. W celu jej wykrycia można zastosować badanie na obecność grzybów w kale takich jak Candida albicans, Candida non-albicans i grzyby pleśniowe.
W diagnostyce raka jelita grubego stosowany jest test na krew utajoną w kale. Badanie wskazane jest także w przypadku podejrzenia różnego rodzaju owrzodzeń czy polipów. Raka jelita grubego pomaga wykryć również badanie M2PK, czyli enzymu, którego podwyższony poziom może wskazywać na obecność szybko dzielących się komórek nowotworowych.
Często wykonywanym badaniem jest test na Helicobacter pylori. Obecność tej bakterii prowadzić może do zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej, a także innych schorzeń żołądka i dwunastnicy. Z kolei badanie na obecność szczepów Clostridium difficile pozwala wykryć zakażenie, które objawia się biegunkami, zapaleniem jelit czy okrężnicy.
Inne popularne testy obejmują badanie elastazy trzustkowej, które pomaga stwierdzić niewydolność trzustki. Osobom cierpiącym na nawracające infekcje jelit polecane jest badanie beta-defensyny. Umożliwia ono określenie poziomu odporności śluzówkowej. Kolejny test to badanie zonuliny w kale na ocenę funkcjonowania bariery jelitowej. Jej podwyższony poziom występować może u osób z chorobę trzewną, cukrzycą typu 1, stwardnieniem rozsianym czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Do wykrywania chorób jelitowych wykorzystuje się także badania genetyczne. W diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna stosuje się m.in. badanie genu NOD2.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie badanie wykonać, aby sprawdzić stan jelit, wybrać można badanie mikroflory jelitowej i markerów jelitowych Jest to badanie kału, które poddaje analizie szczepy bakterii, grzybów i pleśni znajdujących się w przewodzie pokarmowym.
Zobacz więcej