Badania na pasożyty
Pasożyty do życia potrzebują innych organizmów. U ludzi najczęściej spotykamy pasożyty zwierzęce. Wśród wewnętrznych, czyli żyjących wewnątrz ciała człowieka, najpowszechniejsze są tasiemce, przywry, owsiki, glisty, włosienie czy lamblie. Pasożyty zewnętrzne żyją na powierzchni ciała człowieka i są to np. wszy, kleszcze i świerzbowce.
Jakie są przyczyny pasożytów? Częstą drogą zakażenia jest spożywanie niedokładnie umytego, niedogotowanego lub surowego jedzenia. Kolejną możliwą przyczyną jest picie lub kąpiel w skażonej wodzie. Chorobą pasożytniczą zarazić się można poprzez kontakt z drugim człowiekiem - szczególnie skutecznym transportem są dla pasożytów brudne ręce. Jaja niektórych pasożytów przenoszą się wraz z kurzem, inne roznosić mogą nasze czworonogi.
Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą? Objawy zależą od rodzaju pasożytów. Rzęsistkowica, czyli choroba przenoszona drogą płciową, często nie daje żadnych objawów. Może także wywoływać podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie czy nietypową wydzielinę w okolicy narządów płciowych. O giardiozie świadczyć mogą biegunka, odwodnienie, gazy, rozstrój żołądka czy tłuste stolce. Kryptosporydioza objawiać się może poprzez ból brzucha, nudności i wymioty, utratę masy ciała czy gorączkę. Z kolei toksoplazmowa może powodować objawy podobne do grypy, obejmujące powiększenie węzłów chłonnych czy ból mięśni.
Obecność pasożytów w organizmie nie jest dla niego obojętna. Mogą przyczyniać się do problemów takich jak artretyzm, reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne, problemy ze wzrokiem, zapalenie mózgu, zespół jelita drażliwego czy depresja.
Jak pozbyć się pasożytów? Lekarze po stwierdzeniu choroby pasożytniczej przepisują odpowiednie leki przeciwpasożytnicze. Jak zdiagnozować problem? Badania na obecność pasożytów przeważnie mają formę badania kału. W ramach jednego testu wykryć można różne rodzaje pasożytów, takie jak glista ludzka, lamblia jelitowa, tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony i karłowaty, węgorek jelitowy, bruzdogłowiec szeroki, włosogłówek ludzki, cryptosporidium spp, nicienie, przywra wątrobowa, tęgoryjec dwunastnicy i wiele innych. Dużą popularnością cieszą się wysyłkowe badania na pasożyty, pozwalające na pobranie próbki kału w domu i odesłanie na adres laboratorium.
Zobacz więcej