Wizyty u specjalistów
Pierwszym lekarzem do którego należy się udać, gdy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości jest lekarz rodzinny. W celu rozszerzenia diagnostyki lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi udanie się na wizytę u specjalisty.
Wizyty u specjalistów można umówić w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie. Czas oczekiwania na prywatną wizytę u specjalisty jest krótszy niż w przypadku wizyty u specjalisty na Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena prywatnej wizyty u specjalisty jest zależna od placówki, w której lekarz specjalista przyjmuje oraz specjalizacji jaką wykonuje.
W Polsce wyróżniamy kilkanaście specjalizacji. W celu realizacji wizyty u specjalisty można udać się m.in. do okulisty, alergologa, chirurga ogólnego, dermatologa, ginekologa, psychologa, urologa czy gastrologa.
Szczególnym zainteresowaniem ze strony pacjentów cieszą się wizyty u specjalistów takich jak kardiolog, neurolog, ortopeda oraz endokrynolog. Specjalista kardiolog zajmuje się chorobami układu krążenia i serca np. zawałami. Specjalista neurolog leczy choroby układu nerwowego, zaś endokrynolog choroby układu hormonalnego np. niedoczynność tarczycy. Wizytę u specjalisty ortopedy, należy umówić w przypadku urazów i chorób narządów ruchu.
Z wizyt u specjalistów może skorzystać każdy, zarówno dziecko, jak i dorosły. Wizyty u specjalistów są również wskazane osobom, które cierpią z powodu przewlekłych chorób np. cukrzycy lub są po udarze. Szczególnie osoby starsze powinny skorzystać z konsultacji u specjalisty.
Pierwsza wizyta u specjalisty polega na przeprowadzeniu wywiadu. Lekarz pyta o odczuwane dolegliwości, zażywane leki, przebyte choroby oraz choroby występujące w najbliższej rodzinie. Warto przygotować na wizytę u specjalisty wcześniejsze wyniki badań oraz karty informacyjne z pobytów w szpitalach, o ile się takie posiada. Lekarz specjalista może również dokonać badania na miejscu lub zlecić wykonanie dodatkowych specjalistycznych badań. Przed wizytą u specjalisty należy pamiętać o higienie osobistej.
Zobacz więcej