Szczepienia ochronne
W Polsce istnieje Obowiązkowy Program Szczepień ustalony przez Ministerstwo Zdrowia. Nałożenie przez ustawodawcę obowiązku wykonywania szczepień ochronnych ma na celu zapewnienia ochrony zdrowia społeczeństwa. Odpowiedni odsetek osób uodpornionych na wybrane choroby zakaźne np. gruźlicę, zmniejsza ryzyko epidemiologiczne.
Obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne i wykonuje się je głównie małym dzieciom, choć zdarza się, że i dorośli są szczepieni.
Szczepienia ochronne można wykonać w prywatnych placówkach za odpowiednią opłatą oraz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczepienia ochronne wykonuje się zwykle jako szczepienie podstawowe i szczepienie przypominające.
Do drugiego roku życia dziecka powinno się wykonać obowiązkowe szczepienia ochronne na: wirusowe zapalenie wątroby typu B, gruźlicę, krztusiec, błonicę, tężec, polio, odrę, świnkę, różyczkę, pneumokoki, a także Hib czyli inwazyjne zakażenie haemophilus influenzae typu b. Po szóstym roku życia dziecka wykonuje się zwykle szczepienia przypominające. Jeśli z jakichś powodów szczepienia ochronne na odrę, świnkę, różyczkę, ospę wietrzną czy tężec i błonicę nie były wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień, należy je wykonać w wieku dorosłym.
Co więcej, Ministerstwo Zdrowia ustaliło listę szczepień ochronnych zalecanych. W skład których wchodzą szczepienia na rotawirusy, meningokoki, wirusowe zapalenie wątroby typu A, odkleszczowe zapalenie mózgu i wirus brodawczaka ludzkiego HPV.
Dodatkowo do szczepień ochronnych zalecanych zalicza się szczepienie na grypę, z którego oprócz dzieci powinni skorzystać również dorośli, osoby po 50 roku życia i kobiety w ciąży. Wirus grypy często się mutuje, dlatego warto wykonywać sezonowe szczepienia na grypę.
Przystępując do szczepienia, należy pamiętać o tym, aby ubiór dziecka lub dorosłego korzystającego ze szczepień ochronnych był odpowiedni. Szczepienia ochronne bowiem wykonuje się poprzez wstrzyknięcie szczepionki domięśniowo w ramię lub udo.
Zobacz więcej