Plombowanie zęba
Plombowanie zęba jest uzupełnieniem ubytków tkanki twardej zęba. Plombowanie zęba wykonuje się aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby zębów. Najczęstszą chorobą zębów, występującą u Polaków jest próchnica. Próchnica jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, złej diety i rzadkich przeglądów dentystycznych. Zaleca się wykonywanie profilaktycznej kontroli stomatologicznej zębów raz na pół roku.
Plombowanie zęba odbywa się w gabinecie stomatologicznym po uprzednim oczyszczeniu zęba. Najczęściej przed plombowaniem zęba konieczne jest borowanie. Dzięki temu z zęba usuwane są resztki zepsutej tkanki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Następnie przed włożeniem plomby stomatolog oczyszcza ząb wodą i dokładnie go osusza. Precyzyjne wykonanie zabiegu zapewnia trwałość plomby.
Wyróżnia się kilka rodzajów plomb:
- amalgamatowe - najstarszy i najtańszy rodzaj plomby, charakteryzuje go ciemny kolor i brak możliwości wyszlifowania; ten rodzaj plomby jest najczęściej refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia,
- żywice kompozytowe - kolorem przypominają naturalne uzębienie, są utwardzane za pomocą światła,
- cementy jonomerowe - są łatwoprzysfajalne przez zęba, charakteryzują się białym kolorem,
- złote - najdroższy rodzaj plomb, ich trwałość wynosi nawet 20 lat,
- cement glasjonomerowy - zazwyczaj stosowany na zębach mlecznych u dzieci, zawiera fluor,
- porcelanowe - zalecane przy dużych ubytkach zębów.
Zabieg plombowania zęba zazwyczaj nie boli. Jest to jednak uzależnione od indywidualnego progu bólu. Jeżeli pacjent jest nadwrażliwy na ból przed rozpoczęciem plombowania zęba warto poprosić stomatologa o znieczulenie.
Plombowanie zęba zazwyczaj jest rozwiązaniem na lata. Jednak trwałość plomby jest uzależniona od jej rodzaju. Niekiedy zdarza się, że plomba wypadnie. Powodem może być m.in. odnawiająca się próchnica czy wada zgryzu. W takich przypadkach zaleca się jak najszybsze ponowne plombowanie zęba.
Plombowanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów dentystycznych. Warto jednak pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych - raz na pół roku. Dodatkowo jeżeli zaczynają się jakieś dolegliwości związane z uzębieniem (np.: ból zęba) zaleca się jak najszybszą konsultację stomatologiczna.
Zobacz więcej