Laserowa korekcja wzroku
Laserowa korekcja wzroku to metoda leczenia wad wzroku. Laserową korekcją wzroku można korygować wszystkie rodzaje wad, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Sposób leczenia i jego technika powinna być dobrana indywidualnie, po specjalistycznej konsultacji lekarskiej.
Wady wzroku polegają na niepoprawnym załamywaniu się światła, które wpada do siatkówki oka. W przypadku wad wzroku światło załamuje się przed siatkówką (krótkowzroczność) lub za nią (dalekowzroczność). Astygmatyzm polega na rozproszeniu światła, ponieważ rogówka oka ma kształt piłki rugby, a nie piłeczki pingpongowej, jak w przypadku zdrowego oka. Osoby cierpiące na astygmatyzm widzą rozmazany obraz zarówno z bliska, jak i z daleka.
Laserowa korekcja wzroku polega na zlikwidowaniu wady wzroku, dzięki czemu nie ma konieczności noszenia okularów, czy soczewek korekcyjnych po zabiegu. Laser wykorzystywany podczas zabiegu ma zmienić miejsce załamywania się światła, z nieprawidłowego (za lub przed siatkówką) na prawidłowy (na siatkówce). Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana pod miejscowym znieczuleniem. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, a pacjent jest w ciągłym kontakcie z lekarzem.
Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną metodą leczenia. Nowoczesne lasery, wykorzystywane podczas zabiegu najczęściej mają funkcję wyłapywania siatkówki oka. Dlatego też nie ma niebezpieczeństwa, że laser będzie oddziaływał na inne miejsce niż siatkówkę.
Ważne jest, aby po laserowej korekcji wzroku stosować się do zaleceń lekarza. Ponieważ pierwsze miesiące po zabiegu mogą mieć znaczący wpływ na dalsze efekty. Po laserowej korekcji wzroku powinno się:
- unikać męczenia wzroku poprzez czytanie, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera przez kilka pierwszych dni,
- zrezygnować z nadmiernego zmęczenia organizmu, zalecany jest odpoczynek i długi sen,
- zrezygnować z aktywności fizycznej przez kilka tygodni w zależności od przebiegu procesu gojenia się,
- dbać o odpowiednią higienę oczu - zapuszczać krople, przemywać oczy letnią wodą, nie dotykać oczu nieumytymi rękami,
- unikać pomieszczeń zadymionych, zakurzonych, nadmiernie naświetlonych,
- unikać długich kąpieli i opalania się przez co najmniej 3 miesiące,
- nie stosować kosmetyków w okolicach oczu przez co najmniej 2 miesiące.
Zobacz więcej