Ciśnieniomierze naramienne
Zaburzenia ciśnienia są coraz popularniejszym problemem zdrowotnym. Ciśnienie krwi w przypadku zdrowej osoby powinno wynosić między 95, a 135 mm Hg dla ciśnienia skurczowego oraz między 50, a 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Dla osoby dorosłej idealna wartość ciśnienia to 120/80 mm Hg. Jednak z różnych przyczyn wartość ciśnienia może być wyższa lub niższa. Na wysokość ciśnienia wpływ ma przede wszystkim nasz styl życia oraz poziom stresu. Jeżeli ciśnienie jest poniżej normy, możemy się czuć ospali i zmęczeni. Natomiast gdy mamy bóle głowy i duszności może to wskazywać na zbyt wysokie ciśnienie krwi. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, a wcześniej regularnie mierzyć ciśnienie.
Dobór odpowiedniego ciśnieniomierza naramiennego najlepiej zacząć od zmierzenia obwodu ramienia, co umożliwi dopasowanie rozmiaru mankietu. Ma to kluczowe znaczenie dla dokładności pomiaru ciśnienia. Z tego względu warto zwrócić również uwagę, czy mankiet można wymienić w razie zużycia, ponieważ jest to najbardziej eksploatowana część ciśnieniomierza naramiennego.
Ciśnieniomierze na ramię są dostępne w postaci ciśnieniomierza automatycznego oraz półautomatycznego. Naramienne ciśnieniomierze automatyczne umożliwiają napompowanie rękawa poprzez wciśnięcie przycisku. Z kolei naramienne ciśnieniomierze półautomatyczne wymagają kilkukrotnego naciśnięcia pompki dołączonej do zestawu. Istotne jest również, aby pomiar wykonywać w bezruchu, dlatego dużo częściej polecany jest automatyczny ciśnieniomierz naramienny.
Ważną funkcję ciśnieniomierza naramiennego jest również zapamiętywanie ostatnich pomiarów. Umożliwi to szybkie porównanie wyników pomiaru ciśnienia na wizycie lekarskiej. Funkcja ta jest pomocna zwłaszcza dla osób starszych.
Kolejną kwestią jest cena ciśnieniomierza, która jest uzależniona głównie od producenta i posiadanych przez niego funkcji. Najlepiej wyposażone modele mogą mieć funkcje wskaźnika prawidłowego założenia mankietu, czy wykrywania arytmii.
Zobacz więcej