Urządzenia medyczne
Urządzenia medyczne są to przedmioty, które wykorzystuje się w celach medycznych. Urządzenia medyczne mogą być wykorzystywane zarówno przez pracowników medycznych, jak i przez osoby prywatne. Z niektórych urządzeń medycznych mogą korzystać wyłącznie osoby odpowiednio wykwalifikowane (np.: lekarze). Urządzenia medyczne dla osób prywatnych służą do samokontroli.
Należy jednak pamiętać, że domowe urządzenia medyczne nie mogą być traktowane jako forma diagnostyki. Mogą być one wykorzystywane w celu:
- zapobiegania pogorszeniu stanu zdrowia lub powstania schorzeń,
- monitorowania przebiegu choroby i jej leczenia,
- łagodzenia przebiegu choroby.
Urządzenia medyczne dzieli się je na trzy klasy:
- klasa I - przedmioty, z których mogą korzystać specjaliści, jak i osoby prywatne, np: rękawice do badań, kołnierze ortopedyczne, wózki inwalidzkie; wyroby z funkcją pomiarową; wyroby selekcyjne;
- klasa II - np.: cewniki jednorazowe, opatrunki hydrożelowe, klisze rentgenowskie (II a), prezerwatywy, pojemniki na krew, respiratory (II b);
- klasa III - np.: zastawki serca, implanty piersi, protezy naczyniowe.
Urządzenia medyczne typu ciśnieniomierz, czy glukometr są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają zdiagnozowane choroby, np.: nadciśnienie, cukrzycę, astmę. Dzięki odpowiednim urządzeniom medycznym możliwe jest polepszenie swojej jakości życia oraz regularne, samodzielne kontrolowanie stanu zdrowia. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, kiedy stan zdrowia może ulegać pogorszeniu na skutek konkretnych czynników, np.: nadmiernego stresu, zdenerwowania, spożycia zbyt dużej ilości cukru.
Zaletą niektórych urządzeń medycznych jest ich mobilność. Dzięki temu bez względu na miejsce, w którym się przebywa możliwa jest kontrola stanu zdrowia. Korzystając z domowych urządzeń medycznych warto zapisywać pomiary oraz okoliczności wykonywania badań (np.: godzinę, badanie na czczo).
Zobacz więcej