Układ hormonalny
Układ hormonalny (inaczej układ wewnątrzwydzielniczy, układ dokrewny, układ endokrynny) jest to sieć gruczołów wydzielających hormony, które mają wpływ na praktycznie każdy narząd czy proces zachodzący w organizmie. Gruczoły, wchodzące w skład układu hormonalnego, to podwzgórze, przysadka mózgowa i szyszynka (zlokalizowane w mózgu), tarczyca i przytarczyce (na szyi), grasica (między płucami), nadnercza (nad nerkami), trzustka (za żołądkiem), jajniki lub jądra (w okolicy miednicy).
Jakie są najczęstsze przyczyny problemów hormonalnych? Mogą one pojawiać się wraz z wiekiem lub być dziedziczone. Czynniki ryzyka obejmują także stres, infekcje, kontakt z chemikaliami lub niewłaściwe codzienne nawyki. Najczęstsze choroby układu hormonalnego to m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, akromegalia, niewydolność nadnerczy, choroba Cushinga, niedoczynność przysadki czy zespół policystycznych jajników. Objawy problemów hormonalnych mogą być różnorodne i obejmować np. nagły spadek lub przybieranie na wadze, zmęczenie, osłabienie i bóle mięśni, nerwowość, nadmierne wypadanie włosów lub zwiększoną lub zmniejszoną częstość akcji serca.
Jak zadbać o układ hormonalny? Ważną rolę odgrywa odpowiednia suplementacja. Wśród suplementów diety wspierających układ hormonalny na uwagę zasługują produkty z jodem. Wspomaga on pracę tarczycy i produkcję hormonów tarczycy: tyroksyny oraz trijodotyroniny. Jod występuje m.in. w brunatnych wodorostach morskich oraz w poroście islandzkim i to ich warto szukać w suplementach diety. O odpowiednie stężenie tyroksyny zadba także gotu kola. Z kolei olej z wiesiołka pomaga łagodzić dolegliwości związane z nadczynnością tarczycy. Na równowagę hormonalną korzystnie wpływa stosowanie witaminy B6 i selenu. Można wybrać także dziki pochrzyn czy ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej.
Kolejny sposób, aby poprawić gospodarkę hormonalną, to stosowanie produktów z czerwoną koniczyną zawierającą izoflawonoidy. Wykazują one funkcje zbliżone do estrogenów, dzięki czemu mogą być stosowane np. przez kobiety w okresie menopauzy. Objawy przekwitania złagodzą także traganek, szyszki chmielu, pluskwica groniasta i ekstrakt z korzenia dzięgla chińskiego. Mężczyznom polecane są z kolei suplementy diety z cynkiem, który pomaga regulować poziom testosteronu we krwi, a do tego wspiera płodność i funkcje rozrodcze. Produkcję testosteronu wspomaga także buzdyganek naziemny.
Zobacz więcej