Wysyłkowe testy na COVID-19
Wysyłkowe testy na COVID-19 pozwalają potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jest to wirus z rodziny koronawirusów, który prowadzi do choroby układu oddechowego nazywanej COVID-19.
Jakie symptomy powinny skłonić nas do przeprowadzenia testu na koronawirusa? Objawy COVID-19 zależeć mogą od wariantu wirusa i obejmują ból mięśni i głowy, ból gardła, chrypkę, kaszel, katar, gorączkę, dreszcze, ból oczu, powiększone węzły chłonne, ból w klatce piersiowej, utratę węchu i smaku, nudności i wymioty, biegunkę, utratę apetytu czy mgłę mózgową. Chociaż przyjmuje się, że większość pacjentów przechodzi infekcję łagodnie, w przypadku osób starszych lub z chorobami współistniejącymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i wystąpienia powikłań jest wyższe. Powikłania najczęściej dotyczą płuc, nerek, serca czy jelit. Może to być m.in. zwłóknienie płuc, zapalenie płuc, atak serca, udar mózgu, zaburzenia pracy serca, nerek, trzustki czy wątroby, zakrzepica lub neuropatia.
Jakie wysyłkowe testy na COVID mamy do wyboru? Istnieją różne rodzaje badań na koronawirusa. Podstawowy podział wyróżnia testy genetyczne (molekularne), serologiczne oraz antygenowe. Badania genetyczne wykonywane są metodą RT-PCR, czyli real time PCR. Służą do wykrywania RNA wirusa SARS-CoV-2 w pobranej od pacjenta próbce. Wynik dodatni takiego testu jednoznacznie potwierdza infekcję COVID-19.
Z kolei testy antygenowe na COVID pozwalają wykryć białka tworzone w wyniku replikacji wirusa. Są to badania szybkie i jakościowe, jednak o niższej czułości niż testy genetyczne. Często stosowane są jako testy do samokontroli. Testy antygenowe na COVID wykonamy ze śliny lub z wydzieliny z nosa.
Kolejnym rodzajem wysyłkowych testów na COVID są testy na przeciwciała przeciw COVID-19. Są to badania z krwi pozwalające na wykrycie dwóch rodzajów przeciwciał - IgM, które pojawiają się we wczesnym stadium choroby i IgG, które świadczą o przebytej infekcji. Testy takie nie powinny być używane w celach diagnostycznych. Są przeznaczone dla osób, które podejrzewają, że przechorowały COVID-19 lub chcą sprawdzić obecność przeciwciał po szczepieniu przeciwko COVID.
Zobacz więcej