Testy na koronawirusa
Testy na koronawirusa wykonywane są u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Można je podzielić na testy genetyczne (molekularne), serologiczne i antygenowe.
Testy genetyczne na koronawirusa wykonywane są metodą RT-PCR (real time PCR). Jak działają? Pozwalają one wykryć RNA koronawirusa w próbce pobranej od pacjenta - może to być ślina lub wydzielina gardłowo-nosowa.
Kolejny rodzaj testów na koronawirusa to testy antygenowe. Umożliwiają one wykrycie cząstek białkowych wirusa, czyli antygenów, w pobranym od pacjenta wymazie. Chociaż w tym przypadku wynik uzyskamy szybko i niższym kosztem, ze względu na mniejszą czułość niż w przypadku testów molekularnych uważane są jedynie za narzędzie pomocnicze w diagnostyce zakażeń COVID-19.
Wiele osób decyduje się na testy na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Są to badania z krwi i nie służą do wykrywania samego wirusa, a przeciwciał IgM i IgG, wskazujących na toczącą się infekcję lub jej zakończenie w przeszłości.
Pacjenci, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem mogą wykonać badania krwi sprawdzające odporność na COVID-19. Test warto przeprowadzić także po szczepieniu przeciw COVID-19 i w celu sprawdzenia stanu narządów wewnętrznych po infekcji. Dostępne są także badania dla ozdrowieńców, które pozwalają skontrolować stan zdrowia po przebytej chorobie. W ich skład wchodzić mogą m.in. morfologia, D-dimery, dehydrogenaza mleczanowa, próby wątrobowe, CRP, kreatynina, witamina D czy przeciwciała neutralizujące anty-S.
Kto powinien wykonać test na koronawirusa? Wskazaniem powinny być objawy obejmujące ból gardła, kaszel, katar, zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, gorączkę, mgłę mózgową, ból oczu, utratę smaku i węchu, brak apetytu, ból w klatce piersiowej czy powiększone węzły chłonne. Symptomy te oznaczać mogą zakażenie dominującą mutacją wirusa – Omikronem. Zlecenie wykonania testu na koronawirusa wystawia lekarz POZ w oparciu o zgłaszane przez pacjenta dolegliwości. Coraz częściej jednak badania kupujemy i wykonujemy także samodzielnie. Zachęca do tego cena testów na koronawirusa, która często nie przewyższa kilkudziesięciu złotych.
Zobacz więcej