Testy ciążowe i diagnostyczne
Na rynku dostępne są różne rodzaje testów, jak choćby owulacyjne, ciążowe, czy diagnostyczne.
Test ciążowy jest badaniem wykonywanym w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Test ciążowy wykrywa HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. Jest to hormon wytwarzany w organizmie kobiety około 8. dnia od zapłodnienia. HCG wydzielane jest przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową.
Testy ciążowe charakteryzują się różną czułością na ten hormon, dlatego we wczesnym stadium ciąży mogą mieć różną skuteczność. Z tego względu zaleca się wykonać test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.
Domowe testy ciążowe wskazują ok. 95% wiarygodności i wykonuje się je z moczu. Testy ciążowe powinny być wykonywane rano, podczas pierwszego oddawania moczu w ciągu dnia.
Wyróżnia się trzy typy domowych testów ciążowych: płytkowy, strumieniowy i paskowy. Aby uzyskać pewność w kwestii zajścia w ciążę, dobrze jest powtórzyć test ciążowy za kilka dni lub wykonać badania poziomu beta HCG z krwi. Testy ciążowe można kupić w każdej aptece, drogerii lub w sklepach internetowych.
Testy owulacyjne są nazywane również testami płodności, ponieważ za ich pomocą określa się czy w danym momencie u kobiety występuje owulacja i czy możliwe jest zapłodnienie.
Testy owulacyjne wykonuje się z użyciem próbki moczu. Można skorzystać z testu owulacyjnego paskowego, strumieniowego lub płytkowego. Co ciekawe, z testów owulacyjnych korzysta się w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Wyniki testów owulacyjnych należy skonsultować z lekarzem.
Testy diagnostyczne to kolejny rodzaj badań, które można wykonać w domu. Domowe testy diagnostyczne wykonuje się z moczu oraz krwi. Test diagnostyczny z moczu zwykle ma za zadanie wykryć stany zapalne. Natomiast test diagnostyczny z krwi wykonuje się w celu określenia m.in. poziomu glukozy, cholesterolu, białka C-reaktywnego, czy troponin.
Testy diagnostyczne pozwalają również wykonać badania mikroflory jelitowej, wykryć antygen PSA we krwi, określić poziom TSH i przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori. Należy pamiętać, że wyniki domowych testów diagnostycznych należy skonsultować z lekarzem.
Zobacz więcej