Problemy jelitowe
Zdrowie jelit jest kluczowe dla całego organizmu. Liczne badania dowiodły, że problemy z jelitami mogą wpływać na odporność, choroby autoimmunologiczne, schorzenia skóry, zaburzenia endokrynologiczne czy nastrój. Na stan układu pokarmowego w znacznej mierze wpływa mikrobiom jelitowy. Jest to ogół mikroorganizmów żyjących w jelitach. Podczas gdy niektóre z nich mogą być szkodliwe dla człowieka, wiele działa korzystnie, a nawet jest niezbędna dla zdrowia organizmu.
W jaki sposób rozpoznać problemy z układem pokarmowym? Wśród objawów problemów jelitowych warto wymienić gazy, wzdęcia, biegunkę, zaparcia czy zgagę. Przyczyną zaburzeń jelitowych jest przeważnie dieta bogata w cukry i produkty przetworzona. Wpływa ona na mikroflorę bakteryjną, zmniejszając liczbę dobrych bakterii. Symptomami problemów jelitowych mogą być nagłe zmiany masy ciała, ciągłe zmęczenie i zaburzenia snu. Problemy skórne także świadczyć mogą o zaburzonej mikroflorze jelit.
Jak poprawić pracę jelit? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie suplementów diety z błonnikiem. Błonnik rozpuszczalny pozwala na dłużej zachować uczucie sytości. Błonnik nierozpuszczalny wspomaga perystaltykę jelit, poprawia mikroflorę jelitową i zmniejsza ryzyko powstawania zaparć. Aby zachować zdrowy układ pokarmowy, warto sięgnąć po kwas kaprylowy należący do kwasów tłuszczowych. Działa przeciwdrożdżakowo, pomaga uniknąć biegunek i stanów zapalnych oraz wspomaga leczenie zespołu jelita drażliwego. Pozwala także ograniczyć ochotę na słodycze i kontrolować apetyt.
Skuteczne suplementy na jelita obejmują probiotyki, które pomagają odbudować korzystną florę jelitową, w szczególności po antybiotykoterapii, zatruciu pokarmowym czy w zaburzeniach trawienia. Korzystnie na zdrowie jelit wpływają także prebiotyki, które pomagają w profilaktyce biegunek, stanów zapalnych i zmian nowotworowych w układzie pokarmowym. Pomagają jelitom wydalać zbędne produkty przemiany materii.
Leczenie problemów z jelitami wspomagać można także suplementami diety z kurkumą. Zawarta w niej kurkumina pomaga łagodzić stany zapalne jelit i pozbyć się z organizmu bakterii Helicobacter pylori. Kurkuma wspiera także walkę z biegunkami, wzdęciami, wrzodami czy stanem zapalnym błon śluzowych żołądka i jelit. W zwalczaniu problemów jelitowych wykorzystać można wiatropędne właściwości kopru włoskiego, dzięki którym pomaga w przypadku gazów. Aby złagodzić zaburzenia jelitowo-żołądkowe często stosowane są produkty z mniszkiem lekarskim. Wybierać można również herbaty na jelita zawierające m.in. rumianek, kminek czy melisę.
Ekstrakt z kory wiązu czerwonego pomaga chronić śluzówkę przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko podrażnień. Natomiast ekstrakt z ruty zwyczajnej posiada właściwości rozkurczające, dzięki którym łagodzi dolegliwości trawienne. W przypadku biegunki warto zwrócić uwagę na produkty z węglem aktywowanym, który pomaga przywrócić równowagę jelitową. Aby wzmocnić jelita i poprawić apetyt można stosować suplementy diety z berberyną.
Zobacz więcej