Serce
Serce człowieka wykonuje nieustanną, ciężką pracę - tłoczy krew do całego organizmu, dostarczając tlen i składniki odżywcze. Funkcje serca mogą ulec zaburzeniu wraz z wiekiem. Jednak wiele przyczyn chorób serca zależnych jest od naszego stylu życia, dzięki czemu możemy ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Do głównych czynników szkodzących sercu zalicza się niewłaściwą dietę bogatą w cukier i tłuszcze utwardzone, brak aktywności fizycznej, otyłość i palenie papierosów.
Najczęstsze choroby serca to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), zaburzenia rytmu serca, zawał serca, nowotwór serca czy zapalenie osierdzia. Jak rozpoznać problemy z sercem? Jako podstawowy symptom często wymienia się ból w klatce piersiowej. Jednak objawy chorób serca mogą obejmować także szybkie męczenie się, duszności, omdlenia, kołatanie serca, opuchliznę lub zasinienie skóry.
Co możemy zrobić, aby wesprzeć układ krążenia i zminimalizować ryzyko rozwoju chorób serca? W profilaktyce problemów z sercem istotne jest zdrowe odżywianie, rzucenie palenia i regularna aktywność. Poza tym stosować można odpowiednio dobrane suplementy diety. Z korzystnego wpływu na pracę serca znane są produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Do grupy tej należy m.in. kwas DHA, który wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Kwasy DHA i EPA pomagają utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi.
Warto sięgnąć po produkty z koenzymem Q10, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia, natomiast tauryna pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Suplementy diety z potasem, magnezem, witaminami z grupy B i witaminą E pomagają poprawić funkcjonowanie serca. Natomiast foliany biorą udział w prawidłowej produkcji krwi.
Naturalne suplementy na serce zawierać mogą ashwagandhę, kurkumę, ekstrakt z aronii, buraka i traganka, czosnek, a także czerwoną koniczynę. Głóg wspiera obwodowe krążenie krwi, ziele skrzypu pomaga wzmocnić naczynia krwionośne, a melisa wspomaga układ krążenia. Lawenda i melisa działają uspokajająco i relaksująco, co jest również korzystne dla układu krążenia. Z kolei prawidłowe stężenie glukozy we krwi pomoże utrzymać ostropest plamisty.
Zobacz więcej