Środki ochrony osobistej
Środki ochrony osobistej to sprzęt, którego celem jest: ochrona nóg, rąk, głowy, twarzy, oczu, dróg oddechowych i słuchu pracownika.
Środki ochrony osobistej powinny być używane zgodnie z przeznaczeniem i konserwowane według określonych wskazań.
Aby można było stosować środki ochrony indywidualnej powinny one:
- być dopasowane do istniejącego zagrożenia,
- uwzględniać warunki występujące w danym miejscu pracy,
- uwzględniać wymagania ergonomii oraz stan zdrowia pracownika,
- być dopasowane do użytkownika.
Do środków ochrony osobistej głowy zalicza się kaski, hełmy ochronne, czapki i czepki. Mają one na celu zabezpieczenie głowy przed urazami, zimnem lub brudem.
Środki ochrony osobistej zabezpieczające oczy i twarz to gogle, okulary ochronne i osłony twarzy. Głównym zadaniem tego rodzaju sprzętu jest ochrona przed odpryskami metali, tworzyw sztucznych, drewna czy środkami chemicznymi.
Drogi oddechowe zabezpiecza się za pomocą maseczek, masek, półmasek, przyłbic, filtrów, pochłaniaczy i urządzeń filtrujących. Mają one za zadanie chronić przed wirusami i bakteriami oraz takimi chorobami jak np.: pylica płuc.
Środki ochrony osobistej słuchu to wkładki przeciwhałasowe, nauszniki i hełmy przeciwhałasowe. Chronią one przed utratą słuchu w miejscu pracy. Co więcej, do środków ochrony osobistej zalicza się również szelki i pasy bezpieczeństwa, amortyzatory, linki oraz urządzenia asekuracyjne. Służą one zabezpieczeniu osoby wykonującej pracę na wysokościach.
Środki ochrony osobistej powinny być atestowane i posiadać znak CE, zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG oraz rozporządzeniem 2016/425.
Środki ochrony osobistej można kupić w stacjonarnych sklepach z artykułami BHP oraz w internecie. Ceny środków ochrony osobistej różnią się od siebie w zależności od producenta.
Zobacz więcej