Probiotyki na infekcje intymne
Infekcje intymne są dość częstym problemem. Wywołują je mikroorganizmy naturalnie występujące w drogach rodnych kobiety, jednak do momentu, gdy we florze bakteryjnej kobiety dominują pałeczki kwasu mlekowego, a odczyn pH pochwy jest kwaśny, nie dochodzi do rozwoju infekcji. Niestety gdy produkujące kwas mlekowy i korzystne dla zdrowia szczepy Lactobacillus zanikają lub przestają być aktywne, ryzyko rozwoju infekcji intymnej wzrasta. Środowisko pochwy zaczyna sprzyjać rozwojowi bakterii beztlenowych, które prowadzą do uciążliwych infekcji intymnych.
Probiotyki na infekcje intymne to właśnie te dobre bakterie, które pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy. Probiotyki sprzyjają wytworzeniu się w organizmie kwasów organicznych, nadtlenku wodoru i bakteriocyny, które powstrzymują rozwój różnych patogenów w pochwie, a dzięki produkcji kwasów organicznym reguluje się poziom pH.
Obecnie dostępne są probiotyki zarówno dopochwowe, jak i doustne. Probiotyk dopochwowy działa skuteczniej i najszybciej w przypadku nawracających infekcji intymnych. Dzięki nim najłatwiej pozbyć się infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Działają one miejscowo, dlatego pozwalają natychmiast pozbyć się ostrych stanów zapalnych pochwy.
Tzw. probiotyki ginekologiczne można również dostać w postaci doustnej. Są one również istotne dla ochrony pochwy przed infekcjami, jednak działają dużo wolniej. Za to ich zaletą jest to, że można je przyjmować niezależnie od miesiączki i np. zaawansowania ciąży. Jest to również doskonały środek profilaktyczny, który warto stosować w celu zapobiegania nawrotom dokuczliwych infekcji intymnych. Są one bardzo skuteczne, a ich działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.
Dziś stosowanie probiotyków jest zalecane przez ginekologów niezależnie od pojawienia się stanu zapalnego. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, u których często pojawiają się infekcje intymne. Powinny je zatem stosować kobiety w ciąży, lubiące wizyty na basenie, często przyjmujące antybiotyki i stosujące antykoncepcję doustną.
Zobacz więcej