Środki na grzybicę
Środki na grzybicę znajdują się w wielu domowych apteczkach. Nie bez przyczyny – w końcu infekcje grzybicze są wszechobecne i mogą dotknąć każdego. Czynniki ryzyka rozwoju grzybicy obejmują osłabienie pracy układu immunologicznego, przyjmowanie niektórych leków takich jak antybiotyki czy schorzenia obejmujące cukrzycę. Na problem ten narażone są także osoby, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie panuje ciepło i wilgoć - są to warunki sprzyjające rozwojowi grzybów.
Jak dochodzi do infekcji grzybiczych? Są to choroby zakaźne. Grzybica rozwinąć się może poprzez przedostanie się zarodników do dróg oddechowych lub wskutek kontaktu z zakażoną osobą, zwierzęciem, zanieczyszczoną powierzchnią czy glebą. Czynnikiem ryzyka rozwoju grzybicy są także rany i skaleczenia skóry.
Najczęstsze typy choroby, z którymi możemy mieć do czynienia, to grzybica skóry, paznokci, jamy ustnej czy pochwy. W niektórych przypadkach zakażenie może objąć także organy lub rozwinąć się w infekcję ogólnoustrojową. Jakie są sygnały ostrzegawcze? O grzybicy skóry świadczyć mogą łuszczenie się i pękanie naskórka, uczucie swędzenia i pieczenia. Niepokój wzbudzić powinny wysypka, przebarwienie skóry lub pojawienie się pęcherzy. W przypadku grzybicy paznokci zauważyć można smugi na płytce paznokcia. Typowe jest także ich zgrubienie i zwiększona łamliwość. Charakterystyczne objawy infekcji grzybiczej pochwy obejmują swędzenie, obrzęk, dyskomfort lub ból w okolicach intymnych, zaczerwienienie i pojawienie się wydzieliny o grudkowatej konsystencji.
Aby przeciwdziałać tego typu dolegliwościom lub złagodzić ich dotkliwość, polecane są odpowiednio dobrane środki na grzybicę. W przypadku chorób skóry stóp stosować można antyperspiranty oraz dezodoranty przeciwgrzybicze i antybakteryjne, które nie tylko odświeżają skórę, ale także chronią przed nadmiernym wydzielaniem potu, zapewniając uczucie suchości. Dermokosmetyki na grzybicę redukują także typowy dla tego schorzenia nieprzyjemny zapach.
Maści na grzybicę pomogą złagodzić dokuczliwe objawy takie jak swędzenie, pieczenie czy nadmierna suchość. Aby odżywić skórę ze skłonnością do grzybicy, warto aplikować preparaty z propolisem, czyli kitem pszczelim. Działa on regeneracyjnie. Polecane jest także serum przeciwgrzybicze z olejem konopnym, który wspomaga procesy naprawcze skóry. Z kolei goździki i szałwia działają antyseptycznie, dlatego ich również warto szukać w środkach na grzybicę. W przypadku zmian chorobowych w obrębie paznokci stosować można specjalny płyn na grzybicę paznokci, który aplikowany jest bezpośrednio na płytkę.
Zobacz więcej