Maści przeciwbólowe
Maści przeciwbólowe są przeznaczone do stosowania miejscowego. Wcierane lub wmasowywane w skórę przynoszą ulgę, rozpraszając punkty bólowe. Na rynku farmaceutycznym są dostępne zarówno maści przeciwbólowe bez recepty, jak i na receptę, które zawierają wyższą dawkę substancji przeciwbólowych. Ze względu na szybsze działanie mogą zastąpić tabletki. Są polecane osobom, które zmagają się z chorobą wrzodową, refluksem bądź zgagą, ponieważ nie podrażniają ścian śluzówki żołądka.
Maści przeciwbólowe są polecane w przypadku bólu mięśni, szyi czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Można je stosować przy naciągniętych mięśniach, niewielkich bólach mięśniowych oraz skręceniach i zwichnięciach.
Maści przeciwbólowe bez recepty najczęściej zawierają w składzie salicylan metylu, który po nałożeniu na skórę daje uczucie chłodu. Odpowiada również za mentolowy zapach preparatu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen czy aspiryna również mogą być obecne w składzie maści przeciwbólowych zmniejszając reakcję zapalną. Inną substancją aktywną jest także lidokaina wykazująca miejscowe działanie znieczulające.
Maści przeciwbólowe mogą wykazywać właściwości rozgrzewające, jeśli w ich składzie znajduje się kapsaicyna (substancja obecna w papryczkach chili). Drażniąc zakończenia nerwowe, rozszerza naczynia krwionośne, co również wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Kamfora miętowa oraz mentol mogą być obecne w składzie maści przeciwbólowych o właściwościach chłodzących. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku stłuczeń bądź obrzęku nóg.
Maść przeciwbólową należy rozsmarować w miejscu, gdzie występuje ból, nakładając preparat na czystą skórę. Masaż powinien trwać dłuższą chwilę, tak aby substancje aktywne przeniknęły do tkanek. Maść przeciwbólową można aplikować kilka razy dziennie zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zamieszczonymi na ulotce. Po nałożeniu preparatu na skórę należy dokładnie umyć ręce, tak by nie przedostał się do błon śluzowych oczu, nosa czy ust.
Maści przeciwbólowe z lidokainą czy kamforą można stosować w ciąży lub u dzieci, jednak wyłącznie po uprzednim zapoznaniu się z ulotką. W razie wątpliwości dotyczących stosowania maści przeciwbólowej należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
Zobacz więcej