Wszawica
Wszawica jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez wszy, czyli niewielkie i pozbawione skrzydeł owady, które żyją we włosach na głowie i żywią się krwią. Wesz jest wielkości ziarna sezamu, a do tego kolor jej odwłoku upodabnia się do barwy włosów osoby, na której pasożytują, dlatego często trudno zauważyć pierwsze objawy problemu. Wszy składają również jaja nazywane gnidami.
Najbardziej powszechna jest wszawica u dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Do zarażenia najczęściej dochodzi, gdy dzieci stykają się głowami, bawią wspólnymi zabawkami lub leżakują na przylegających do siebie materacach w przedszkolu. Dodatkowo przenoszeniu wszy sprzyja używanie wspólnych akcesoriów do włosów takich jak szczotki i grzebienie oraz noszenie tych samych nakryć głowy.
Jakie są najczęstsze objawy wszawicy? Charakterystyczne jest intensywne swędzenie skóry głowy, a dodatkowo pojawia się zaczerwienienie, widoczne także na linii włosów i za uszami. Przyglądając się włosom, zauważyć można jaja wszy o wielkości około 1 milimetra, które przyczepione są do włosów.
Jak zapobiec wszawicy? Pomimo wzorowej higieny osobistej czasem zakażenia trudno jest uniknąć. Możemy jednak podjąć konkretne kroki, aby zmniejszyć ryzyko wszawicy. Najprostszym sposobem jest zakup specjalnych gumek do włosów na wszy, które dzięki zawartości odpowiednio dobranych olejków eterycznych odstraszają owady. Do ubrania lub czapki dziecka przymocować można również plastry na wszy, które działają w sposób podobny do gumek. Kolejnym sposobem, aby uniknąć problemu, jest stosowanie spray’u zapobiegającego wszawicy.
Jak pozbyć się wszy? Skutecznym sposobem na wszawicę jest stosowanie odpowiednich grzebieni na wszy, które dokładnie zbierają z włosów owady i ich jaja. Ciekawym rozwiązaniem jest elektroniczny grzebień na wszy i gnidy, który pozwala znaleźć nawet najmniejsze owady, a także informuje o wykryciu i zabiciu wszy. Wyposażyć się warto również w balsam lub szampon na wszy, który nie tylko pozbędzie się owadów, ale także uchroni przed nawrotem problemu. Aby zapomnieć o wszawicy nie wystarczy oczyścić włosy z wszy i gnid. Należy pamiętać, aby wyprać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza lub wyższej wszelkie zabawki, koce, ręczniki, pościel i inne rzeczy dziecka, na które mogły zostać przeniesione gnidy. Pozostałe rzeczy można włożyć do szczelnie zamkniętego plastikowego worka na okres dwóch tygodni.
Zobacz więcej