Plastry rozgrzewające i chłodzące
Plastry rozgrzewające i chłodzące są przeznaczone do łagodzenia dolegliwości bólowych mięśni i stawów. Działają łagodząco i przeciwzapalnie, można je stosować na redukcję objawów ze strony układu ruchu oraz łączyć z lekami przyjmowanymi doustnie. Plastry rozgrzewające i chłodzące to produkty do jednorazowego użytku. Produktem nadającym się do wielokrotnego przygotowywania okładów są za to kompresy chłodzące i rozgrzewające.
Główne zastosowanie plastrów rozgrzewających to łagodzenie dolegliwości bólowych, zwłaszcza bólów kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Przynoszą też ulgę w bólach reumatycznych, bólach stawów i mięśni, a także bólach neuropatycznych. Zmniejszają sztywność i rozluźniają mięśnie, mogą też przynieść ulgę przy sztywności karku towarzyszące przeziębieniu. W przypadku stanów zapalnych najlepiej sięgać po przeciwzapalne plastry rozgrzewające.
Swoje działanie plastry rozgrzewające zawdzięczają składnikom, którymi są nasączone. Możemy znaleźć plastry z kapsaicyną oraz plastry z pieprzowcem wykazujące działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i znieczulające. Składniki stopniowo przenikają przez skórę, ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zaczerwienienie skóry. W składzie tego typu produktów niejednokrotnie można też znaleźć tymol, mentol lub kamforę.
Plastry chłodzące to produkt do stosowania miejscowego w przypadku kontuzji, urazów, naciągnięć mięśni, stłuczeń czy skręceń. Działanie chłodzące tego typu plastry najczęściej zawdzięczają zawartości mentolu, mogą też mieć formę plastrów hydrożelowych. Działanie zimna zmniejsza opuchliznę i ból, koi, a także łagodzi napięcie. Plastry chłodzące wykorzystuje się do łagodzenia bólu stawów, mięśni i pleców. Mogą sprawdzić się też przy sińcach czy kurczach mięśni.
Plastry rozgrzewające i chłodzące należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy pozostawiać ich na skórze dłużej, niż wskazano na opakowaniu, a w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej zaprzestać stosowania produktu.
Zobacz więcej