Plastry i kompresy
Plastry i kompresy to grupa produktów znajdujących zastosowanie w łagodzeniu różnych dolegliwości i wspomaganiu leczenia niektórych chorób. W zależności od zapotrzebowania możemy korzystać z plastrów i kompresów rozgrzewających lub chłodzących. Producenci oferują też plastry na blizny, bruzdy i zmarszczki.
Ciepłe i zimne okłady to sposób na miejscowe łagodzenie bólu różnego pochodzenia. Stosowanie tego rodzaju środków można stosować samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lekami doustnymi. Ogrzewanie lub chłodzenie obolałych okolic przynosi ulgę, łagodzi stany zapalne i przyspiesza powrót do formy.
Plastry chłodzące i rozgrzewające to produkty jednorazowe, które przykleja się na skórze w miejscu bólu. Plastry rozgrzewające polecane są zwłaszcza w przypadku bólów mięśniowo-stawowych spowodowanych nadmiernym napięciem mięśni czy przeciążeniami; łagodzą też uczucie sztywności. Sprawdzają się też przy bólach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, w chorobach nerwów obwodowych (neuropatiach) i bólach reumatycznych.
Często spotykane są pieprzowcowe plastry rozgrzewające i plastry z kapsaicyną, które poprawiają ukrwienie, dają uczucie ciepła i zmniejszają ból. Plastry rozgrzewające mogą też zawierać kamforę, mentol czy tymol.
Plastry chłodzące sprawdzają się przy dolegliwościach takich jak stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, urazy, obrzęki czy migreny. Zwykle wyróżnia je forma hydrożelowa, w składzie może też znaleźć się mentol. Zadaniem plastrów chłodzących jest zmniejszanie bólu i obrzęku, zwłaszcza po urazach.
Kompresy do ciepłych i zimnych okładów to produkty, które mogą być odpowiednie do wielokrotnego użytku miejscowego. Dotyczy to zwłaszcza kompresów żelowych ciepło-zimno, które można przed użytkiem schłodzić lub rozgrzać, w zależności od zapotrzebowania.
Zimne kompresy można stosować na oparzenia słoneczne, opuchliznę po ukąszeniach, ból głowy czy łagodzenie gorączki, ale też w przypadku ostrych urazów, zwichnięć, nadwyrężeń czy stłuczeń. Wybór kompresu rozgrzewającego będzie odpowiedni na przyspieszenie regeneracji miejsca kontuzji, działa rozkurczowo, przeciwbólowo, poprawia przepływ krwi przez tkankę. Można też stosować kompresy rozgrzewające na bóle menstruacyjne.
Zobacz więcej