Olejki do twarzy
Stosowanie olejków do twarzy to element naturalnej pielęgnacji porannej i wieczornej. Odpowiednio dobrany kosmetyk wpływa pozytywnie na kondycję skóry, która staje się rozświetlona, napięta oraz odpowiednio odżywiona.
Oleje kosmetyczne wykorzystywane w produktach do twarzy są pozyskiwane poprzez tłoczenie różnych części roślin (nasion, korzeni, liści, płatków, pestek). Wykazują właściwości hydrofobowe, dlatego są dobrze tolerowane przez skórę, tworząc na jej powierzchni cienką warstwę zabezpieczającą przed utratą wody. Olejki roślinne do twarzy są również dobrymi nośnikami innych substancji (witamin czy steroli), które również pozytywnie oddziałują na skórę (np. olejek do twarzy z witaminą C).
Olejki do twarzy najlepiej dobierać do rodzaju cery i indywidualnych potrzeb. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej powinny szybciej się wchłaniać, a jednocześnie nie zapychać porów. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się olejek jojoba, olej konopny, olej z czarnuszki, olej lniany oraz olej z ogórecznika. Nie tylko absorbują nadmiar sebum, ale także działają przeciwzapalnie i łagodząco, zmniejszając ryzyko powstawania nowych zmian.
Pielęgnację cery normalnej i wrażliwej można uzupełnić o olejki nawilżające do twarzy: olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli czy olej arganowy stosowany również do włosów. Wymienione olejki do twarzy należą do półschnących. Nie pozostawiają na skórze tłustego filmu, dlatego po aplikacji można nałożyć na twarz odpowiedni krem.
W pielęgnacji cery dojrzałej oraz suchej najczęściej wykorzystuje się naturalne olejki do twarzy o działaniu przeciwzmarszczkowym, które nie wysychają. Jednocześnie zwiększają poziom nawilżenia, zatrzymując wodę w komórkach skóry. Najlepiej w tym względzie sprawdza się olej kokosowy, olej makadamia, olej z kiełków pszenicy i olej z awokado.
Olejki do twarzy można stosować samodzielnie, delikatnie je wmasowując lub dodawać do kremu na dzień lub na noc. Wystarczy kilka kropel olejku do rozprowadzenia nie tylko na twarzy, ale również na szyi.
Zobacz więcej