Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa to badanie, które pozwala wykryć choroby układu nerwowego, narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej oraz schorzenia gardła, krtani, uszu, oczu oraz oczodołów.
Tomografia komputerowa opiera się na wykonaniu zdjęć badanego narządu przy użyciu promieni rentgenowskich. Badana osoba wjeżdża na specjalnej platformie do aparatu tomograficznego. Głowica aparatu tomograficznego jest umieszczana nad daną partią ciała po czym przemieszcza się wzdłuż niej. Jednocześnie tomograf wytwarza promieniowanie, dzięki któremu prześwietlone zostaje ciało badanej osoby. Uzyskuje się w ten sposób obraz w technice 2D lub 3D w zależności od rodzaju tomografu.
Tomografię komputerową wykonuje się po operacjach, udarach oraz by zdiagnozować choroby nowotworowe, chorobę Alzheimera czy zmiany kostne. Tomografia komputerowa wykorzystywana jest również w przypadku podejrzenia zapalenia zatok przynosowych. W sytuacji wystąpienia urazów mózgu oraz guzów mózgu wykonuje się tomografię komputerową głowy.
Cena tomografii komputerowej uzależniona jest od miejsca wykonywania badania oraz rodzaju wykonywanej tomografii. Tomografia komputerowa z kontrastem jest zwykle droższa. Tomografię wykonuje się w pracowniach tomografii komputerowej znajdujących się zarówno w placówkach medycznych, jak i szpitalach.
Przed przystąpieniem do tomografii komputerowej należy pamiętać o tym, aby co najmniej sześć godzin przed badaniem nie spożywać żadnych pokarmów. Do trzech godzin przed tomografią można wypić 1,5 litra niegazowanej wody. Badanie tomograficzne odbywa się na leżąco. By uzyskać jak najlepszą jakość obrazu nie należy się poruszać.
Tomografia komputerowa trwa od 5 do 15 minut. Na tomografię komputerową należy ubrać się w wygodny strój bez metalowych elementów. Wszelką biżuterię najlepiej zostawić w domu.
Przeciwwskazaniami do wykonania tomografii komputerowej jest klaustrofobia oraz uczulenie na środki kontrastowe. Kobiety w ciąży bezwzględnie nie powinny wykonywać tomografii komputerowej, ponieważ promienie rentgenowskie mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka.
Zobacz więcej