Diagnostyka obrazowa
Diagnostyka obrazowa jest to rodzaj badań, w których wykorzystuje się promieniowanie ultradźwiękowe, rentgenowskie lub elektromagnetyczne. W diagnostyce obrazowej stosuje się różne metody przeprowadzania badań. Są to m.in. tomografia komputerowa, ultrasonografia i rezonans magnetyczny. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką obrazową jest radiolog.
Dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest sprawdzenie stanu narządów wewnętrznych. Za pomocą fal (ultradźwiękowych, rentgenowskich lub elektromagnetycznych) wysyłanych do organizmu na ekranie urządzeń do badań obrazowych (np.: ultrasonografu) widoczny jest obraz. Diagnostyka obrazowa daje możliwość wykrycia zmian patologicznych na narządach wewnętrznych.
W przypadku niektórych organów (np.: wątroby) w razie konieczności stosuje się kontrasty. Kontrasty umożliwiają dokładniejsze zobrazowanie zmian komórkowych. W zależności od rodzaju badania obrazowego stosuje się kontrasty z jodu, baru lub związków gadolinu.
Badania obrazowe mogą być wykorzystywane jako forma diagnostyki, jak i profilaktyki. Diagnostyka obrazowa daje możliwość określenie dokładnego źródła choroby. Warto jednak pamiętać o badania profilaktycznych. Szczególnie jeżeli w rodzinie wielokrotnie pojawiała się jakaś choroba (np.: nowotwór). Zmiany chorobowe mogą być widoczne na narządach wewnętrznych zanim rozpoczną się odczuwalne symptomy. W takich przypadkach diagnostyka obrazowa wykonana odpowiednio wcześnie daje możliwość rozpoczęcia leczenia lub działań profilaktycznych. W przypadku nowotworów wczesna diagnoza za pomocą badań obrazowych zwiększa szansę wyleczenia.
Najpopularniejszymi badaniami obrazowymi są USG, RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. USG jest badaniem bezinwazyjnym, co oznacza, że może być wykonywane u kobiet w ciąży i dzieci. Dodatkowo USG jest badaniem popularnym i łatwo dostępnym. RTG często wykorzystuje się w ortopedii, ponieważ dokładnie uwidacznia obraz kości. Diagnostyka obrazowa za pomocą tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego są jednymi z najdokładniejszych metod.
Zobacz więcej