Wymazy
Wymazy są rodzajem badania laboratoryjnego. Wymaz wykorzystuje się w badaniach mikrobiologicznych w celu sprawdzenia składu płynu fizjologicznego z danej powierzchni ciała. Wymaz jest również rodzajem pobieranej próbki. Wymaz można pobrać z gardła, nosa, pochwy i odbytu. Badanie wymazu może zostać wykonane również na wydzielinach, czyli na próbkach moczu i kału.
Celem analizy laboratoryjnej wymazu jest sprawdzenie czy w próbce znajdują się bakterie, grzyby, komórki złuszczonego naskórka lub inne substancje chemiczne. Badanie wymazu wykonuje się dwoma metodami: posiewem lub rozmazem. Posiew wymazu polega na rozmnażaniu drobnoustrojów (np.: bakterii lub grzybów) z pobranej próbki. Dzięki temu możliwe jest określenie rodzaju mikroorganizmów. Rozmaz wymazu wykonuje się za pomocą szkiełka i mikroskopu. Pobrana próbka wymazu jest obserwowana pod mikroskopem, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie jej składu.
Wskazaniem do wykonania wymazu jest podejrzenie, że przyczyną dolegliwości jest zakażenie organizmu przez patogeny. Patogenami są wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Zakażenie patogenami objawia się:
- pieczeniem i/lub swędzeniem miejsc intymnych,
- upławami,
- przewlekłymi infekcjami gardła i/lub nosa,
- bólem w podbrzuszu.
W zależności od tego skąd wymaz jest pobierany robi się to samodzielnie lub z pomocą lekarza. Wymaz z gardła i wymaz z nosa można wykonać samodzielnie w domu za pomocą specjalnych jałowych przyrządów. Zestawy do pobierania wymazów są dostępne w aptekach. Wymaz z odbytu również można wykonać samodzielnie.
Wymazy z miejsc intymnych zazwyczaj pobiera się u specjalisty. Przed pobraniem wymazu z pochwy lub cewki moczowej zaleca się co najmniej trzydniowe powstrzymanie się od aktywności seksualnej.
Podczas samodzielnego pobierania wymazu ważne jest, aby zrobić to zgodnie z zaleceniami oraz żeby pobrany wymaz odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje zestawy do pobierania wymazów dostępne w aptekach.
Dodatkowo warto pamiętać, że pobrany wymaz powinien odzwierciedlać faktyczny stan narządu. Oznacza to, że przed pobraniem próbki wymazu nie należy oczyszczać miejsca wydzielania się płynu fizjologicznego.
Zobacz więcej