Badania krwi
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
od
od
od
BESTSELLER
odod
od
od
od
od
Badanie krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Pozwala ocenić funkcjonowanie organizmu i ogólny stan zdrowia badanego. Pobranie krwi jest zabiegiem prostym i bezpiecznym, a wyniki badań otrzymuje się zwykle w ciągu kilku dni. Badania laboratoryjne krwi powinno wykonywać się profilaktycznie raz do roku.
Podstawowe badanie krwi czyli inaczej morfologia krwi polega na oznaczeniu stężenia hemoglobiny. Oprócz tego bada się ilość, wielkość i stopień wysycenia hemoglobiną przez czerwone oraz białe krwinki, a także płytki krwi.
Kolejnym badaniem krwi jest OB – Odczyn Biernackiego. Jest to badanie polegające na pomiarze szybkości opadania czerwonych krwinek. Ten rodzaj badania krwi pozwala na wykrycie stanów zapalnych w organizmie. Oprócz OB wykonuje się również badanie krwi CRP, czyli określenie poziomu białka w osoczu. Dzięki badaniu CRP diagnozuje się i obserwuje przebieg leczenia zakażeń bakteryjnych, infekcji wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych, a także chorób autoimmunologicznych.
Badanie krwi pozwala określić również takie parametry jak stężenie hormonów płciowych we krwi u mężczyzn oraz u kobiet. Poza tym, badanie krwi pomaga zbadać poziom hormonów, takich jak TSH i FT3 oraz FT4. Tego rodzaju badanie wykorzystuje się w diagnostyce chorób tarczycy.
Badanie krwi wykonuje się by zdiagnozować m.in. alergie, ale także bardziej poważne schorzenia np. choroby nowotworowe. Na podstawie badań krwi można stwierdzić w jakim stanie znajdują się kości i czy nie rozwija się w nich osteoporoza. Co więcej, dzięki badaniu krwi sprawdza się ryzyko wystąpienia chorób wątroby, wyklucza możliwość powstania cukrzycy czy anemii.
Badanie krwi to badanie bezpieczne, dlatego mogą je wykonywać kobiety w ciąży. Na badanie krwi najlepiej udać się rano. Nie ma konieczności, aby każde badanie krwi wykonywać na czczo. Jest to zależne od rodzaju badania do jakiego pobiera się krew. Po wykonanym pobraniu krwi należy przytrzymać wacik w miejscu wkłucia przez około 3-4 minuty. Zapobiegnie to pojawieniu się siniaka.
Zobacz więcej