Badania wzroku
Badania wzroku pozwalają zdiagnozować schorzenia narządu wzroku. Do najczęstszych chorób oczu zaliczamy jaskrę, zaćmę, zapalenie rogówki, twardówki, naczyniówki i tęczówki, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatie, zwichnięcie soczewki, zapalenie nerwu wzrokowego, zanik nerwu wzrokowego czy nowotwory oka. W diagnostyce chorób narządu wzroku wykorzystuje się przede wszystkim badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie pola widzenia, USG oka czy badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny oczodołów).
Jak rozpoznać problemy z siatkówką? Pierwsze symptomy chorób siatkówki obejmują pogorszenie wzroku, mogące objawiać się jako zniekształcenie pola widzenia, słabsze widzenie barw czy kontrastu. Jeżeli chodzi o diagnostykę chorób siatkówki, wykonać można badania wzroku wykorzystujące kamerę dna oka, która pozwala na ocenę wyglądu siatkówki, tomograf koherentny OCT, GDx i HRT, pomocny w obrazowaniu siatkówki i określeniu miejsca, w którym doszło do zmian chorobowych. Z kolei angiografia OCT (OCTA) to nieinwazyjna metoda obrazowania naczyń siatkówki i naczyniówki za pomocą technologii 3D.
Jedną z najczęściej spotykanych chorób siatkówki jest zwyrodnienie siatkówki. Należy do podstawowych przyczyn utraty wzroku. Jest ona następstwem uszkodzenia plamki żółtej w oku odpowiedzialnej za wyraźne widzenie. Typowe objawy zwyrodnienia siatkówki to m.in. problemy z widzeniem kolorów, widzeniem centralnym, zniekształcenie linii prostych i trudności z czytaniem spowodowane rozmazywaniem się liter. W diagnostyce choroby wykorzystuje się m.in. badanie genetyczne w kierunku mutacji Y402H genu CFH, która może być przyczyną zwyrodnienia siatkówki.
Choroby wzroku i siatkówki pozwala zdiagnozować również badanie dna oka. Jest ono wykorzystywane także do wykrywania schorzeń mózgu, krwi i naczyń krwionośnych. Badanie dna oka pozwala na ocenę stanu tylnego odcinka oka.
Z kolei jaskrą nazywamy chorobę prowadzącą do zaniku nerwu wzrokowego, co powodować może ślepotę. Objawami schorzenia mogą być zaczerwienienie oczu, pogorszenie widzenia, ograniczenie pola widzenia, ból oka, rozmyta tęczówka czy widzenie “aureoli” w okolicy źródła światła. Badania wzroku w kierunku jaskry to przede wszystkim tonometria (pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej) aplanacyjna i tonometria Pascala, gonioskopia, tomografia koherentna OCT komory przedniej oka, tomografia koherentna OCT tylnego odcinka oraz pole widzenia Humphreya.
Zobacz więcej