Badania laboratoryjne na choroby weneryczne
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
od
od
Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Są to m.in. kiła, rzeżączka, czy chlamydioza. Są one nadal tematami tabu dla wielu osób, a niestety z roku na rok zwiększa się liczba osób zakażonych. Wynika to m.in. z migracji ludności oraz dużych zmian zachowań seksualnych. Częste zmiany partnerów, seks bez zabezpieczenia oraz kontakty seksualne pod wpływem używek sprawiają, że ryzyko zakażenia jest coraz wyższe.
Z tego względu warto wiedzieć, jakie badania należy wykonać, gdy mamy obawy, że zostaliśmy zakażeni. Niestety tylko szybka i trafna diagnoza pozwala nam na wdrożenie leczenia, a nieleczone choroby weneryczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Wśród badań laboratoryjnych w przypadku rzeżączki często wykonuje się tzw. test GC, czyli laboratoryjny test przesiewowy w kierunku bakterii odpowiedzialnych za rozwój rzeżączki lub test PCR. Dziś badanie PCR można wykonać samodzielnie w domu i wysłać do laboratorium. Wynik takiego testu dostajemy już po kilku dniach.
Co ważne dużą zaletą jest fakt, że takie badanie laboratoryjne wykonane jest całkowicie anonimowe. Należy jednak pamiętać, aby wynik był miarodajny, należy postępować ściśle wg zaleceń producenta.
W przypadku kiły można wykonać przesiewowe testy laboratoryjne tzw. test VDRL. Badanie to jest bardzo popularne i wykonuje się je również u kobiet na początku ciąży oraz w 37. tygodniu. Również to badanie można obecnie wykonać, wysyłając próbki do laboratorium.
Kolejną często spotykaną chorobą weneryczną jest chlamydioza, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. Infekcję tą można zdiagnozować na kilka sposobów. Często wykonywanym badaniem jest test z krwi, który umożliwia określenie poziomu immunoglobulin IgM i IgG. Jednak najwyższą skuteczność ma test PCR, czyli badanie molekularne, które jest bardzo czułe i umożliwia stwierdzenie rozwoju choroby wenerycznej aż 99 proc. przypadków. Materiał do badania jest pobierany z szyjki macicy lub cewki moczowej. Do badania można również wykorzystać próbkę porannego moczu.
Zobacz więcej