Badania dla mamy i dziecka
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
DZIECKO
odod
od
od
od
od
od
od
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą
Badania dla mamy i dziecka pomagają skontrolować stan zdrowia kobiet planujących dziecko, ciężarnych, po ciąży i karmiących piersią, a także niemowląt oraz starszych dzieci. W tej kategorii znajdują się zarówno badania wysyłkowe i w domu pacjenta, jak również badania w placówkach medycznych w całej Polsce.
W okresie planowania ciąży warto przeprowadzić badania krwi i moczu. Podobna ocena stanu zdrowia kobiety pozwoli określić odporność organizmu oraz obecność infekcji i chorób takich jak cukrzyca, niedokrwistość, toksoplazmoza czy wirusowe zapalenie wątroby typu B. Planując ciążę, warto również określić genetyczne ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych i poronień.
Badania laboratoryjne dla kobiet, które pozwalają poznać przyczynę niepłodności, obejmują analizę poziomu estradiolu, progesteronu, luteotropiny, folikulotropiny (FSH), prolaktyny czy testosteronu. Aby odkryć przyczynę problemów z zajściem w ciążę, wykonać można również genetyczne badanie w kierunku niepłodności immunologicznej, genotypowanie HLA-C oraz badanie genetyczne KIR.
Badania dla mamy, pozwalające ocenić jej stan zdrowia w ciąży, to przede wszystkim morfologia, badania ogólne moczu, TSH i glukoza. Pozostałe badania laboratoryjne zawierają ocenę poziomu CRP, kreatyniny, ferrytyny, kwasu foliowego, sodu, magnezu, wapnia, potasu oraz próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP). Ważne są również badania serologiczne w ciąży w kierunku wirusów CMV, HIV, Parvowirus B19, toksoplazmozy, chlamydiozy, kiły, różyczki i wirusowemu zapaleniu wątroby typu C.
Podstawowym badaniem dla przyszłej mamy jest USG ciąży, które pozwala kontrolować wzrost i rozwój dziecka. Najchętniej wybierane jest badanie USG 2D, chociaż coraz częściej rodzice decydują się na USG 3D i 4D. Kolejna grupa to badania dla kobiet po ciąży i karmiących piersią, które dają obraz najważniejszych parametrów zdrowotnych oraz poziomu istotnych witamin i składników mineralnych.
Badania dla dzieci i niemowląt to przede wszystkim badania laboratoryjne oceniające ogólny stan zdrowia. Profilaktyczne badania dla dzieci warto wykonywać co najmniej raz w roku. Ważną kategorią są badania w kierunku alergii dla dzieci. Przeważnie obejmują one podstawowe alergeny takie jak orzechy, soja, mąka pszenna, mleko krowie, roztocza kurzu domowego, pyłek brzozy i bylicy, tymotkę łąkową, naskórek psa, kota i konia.
Rodzice często decydują się na przeprowadzenie badań genetycznych u dzieci i niemowląt. Przykładem są badania w kierunku SMA, mukowiscydozy, zespołu Gilberta. W przypadku najmłodszych pociech istotne jest wykonywanie USG stawów biodrowych dla niemowląt, które pozwala wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie.
Zobacz więcej