Aplikatory wieloigłowe
Aplikatory wieloigłowe mogą być stosowane zarówno przez fizjoterapeutów, jak i pacjentów w domu. Jak działają i jakie są wskazania do ich wykorzystania? Przeczytajcie najważniejsze informacje o aplikatorach wieloigłowych.
Działają one zarówno pobudzająco, jak i relaksująco. Z tego powodu aplikatory wieloigłowe mogą być stosowane m.in. w terapii napięć mięśniowych, bólu głowy czy karku, w celu rozluźnienia mięśni po treningu czy ujędrnienia skóry. Przypisuje im się korzystny wpływ na stan pacjentów cierpiących na bezsenność, choroby układu pokarmowego, rwę kulszową czy przepuklinę.
Istnieją różne rodzaje aplikatorów wieloigłowych. Dużą popularnością cieszą się uniwersalne wałki igłowe. Służą one do masażu konkretnych części ciała. Tego typu aplikator wieloigłowy można również wykorzystać do zabiegów wyszczuplających, np. w celu redukcji cellulitu. Kolejną opcją są wałki do twarzy. Wpływać mogą nie tylko na redukcję zmarszczek czy zwiększenie elastyczności skóry, ale także na poprawę owalu twarzy. Idealna na większe partie ciała będzie mata igłowa. Sprawdzi się np. w dolegliwościach bólowych pleców, barków, bioder czy przy problemach z układem pokarmowym. Co więcej, regularne sesje z użyciem maty igłowej mają za zadanie poprawę samopoczucia i wydolności organizmu. Ciekawą opcją jest też aplikator wieloigłowy w formie klapek. Można go stosować w pozycji siedzącej, stojącej lub w czasie spaceru. Podobna mata do stóp nie tylko pomaga się odprężyć, ale także wspomaga prawidłowe krążenie krwi.
Znamy już wskazania do stosowania aplikatorów wieloigłowych. A komu nie są zalecane? Przeciwwskazaniem mogą być problemy dermatologiczne, świeże rany na skórze, ciąża czy menstruacja.
Czas terapii aplikatorem wieloigłowym zależeć będzie od problemu, na jaki cierpimy. W przypadku chronicznych dolegliwości bólowych czy osłabienia organizmu zabieg na konkretne części ciała powinien trwać około 3-7 minut. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z intensywnym bólem lub chorobami takimi jak nadciśnienie czy bezsenność, warto wykonać dłuższy masaż wałkiem wieloigłowym - trwający około 5-10 minut.
Zobacz więcej